Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prkna pro začátečníky

Mužeš začít na jakýmkoliv prkně chceš, ale některá prkna jsou vhodnější a lepší. Proto bys měl vědět, který typ prkna je pro začátečníky nevhodnější. Jsou vcelku dva druhy prken pro začínající nadčence - softboard a pop out.

Softboard

Jestli si někdy měl lekci v surfové škole na pláži,tak víš že se k výuce používají právě softboardy,které jsou nejlepší pro první den surfingu.Někdy se také nazývají foamies.Jsou ideální protože jsou vyrobeny z pěny,jsou měkčí než normální prkna a skvěle plavou na vodě. Jejich rozměr zajištuje velmi dobrou stabilitu a je jednoduché se na ně postavit.Na těchto prknech se jezdí spíše v "bílé vodě".

Fakt, že jsou měkká, bezpečná a zranění hrozí jen minimálně, dělá tyto prkna ideálními pro surfové školy. Doporučovaná velikost je kolem 8 ft. ( 6 ft.pro děti) a dají se půjčit na jakýkoliv pláži s půjčovnou. Je to asi nejpůjčovanější typ prkna. Softboardy jsou vhodné jen pro vyzkoušení a pouze pro rychlý začátek surfingu. Mnoho lidí se na něm naučí rychle a přejde na lepší. Proto nemá cenu si softboarda kupovat. Možná pouze pro děti, které se tak rychle neučí nebo pro někoho, kdo je na pláži dvakrát za rok a je to pro něj spíše jen hračka ve vodě.

Pop Out

Pop Out je prkno vyrobeno z produkční řary a je to levnější alternativa lepších prknem. Je vyrobeno z pěny, potaženo silnou vrstvou skelné vaty a prakticky nezničitelný. Pop Out je dobrá začátečnická volba, protože stojí málo a na vodě dobře plave.

Mnoho lidí, kteří se surfingem začínají nebo se mu věnují jen trochu, jezdí na těchto prknech. Což znamená, že jsou stále v kurzu. Pokud si chceš nějaké pořídit, je dobré se poohlídnout po nějakém jetém. Dají se koupit už od 100 £. Ale jseš-li šikovnější, máš zkušenosti s jinými vodními sporty, tak začni na Pop Outu a po pár dnech můžeš zkusit shortboarda. Pro cestování je vhodnější lehčí a menší prkno.

Se softboardy a pop outy je velmi těžké podplavávat vlny, protože jsou těžká,velká a dobře plavou.

 

 

Surfboard Wax 101
.Je hodně druhů vosků a všechny mají stejnej účel. Používá se proto, aby se ti neklouzali nohy když na prkně stojíš nebo ležíš a pádluješ. Také si můžeš navoskovat prkno po stranách, to proto, aby se ti neklouzali ruce, když držíš prkno a podplaváváš vlny.

Jak nanášet vosk?

Rozbal vosk. Rozmaš vosk po prkně a jdi surfovat. Je to jednoduché,že? Nanášej vosk tak dlouho, dokud nebudeš mít dostatečnou vrstvu, takovou, aby se ti nohy neklouzali. A ještě taková malá poznámka. Nikdy nenanášej vosk na spodek prkna,není to snowboard.

Deck Grip
Další arternatívou je deck grip. Je to gumová podložka, nalepená na konci prkna, nekloužou se ti na ní nohy a nemusíš voskovat prkno. Dělá se pro přední i zadní nohu, ale snad všichni surfaři používají deck grip pouze na zadní noze.

Životnost vosku
Vše záleží na tom, jak často surfuješ. Pokud máš už na prkně vrstvu takovou, že už ho ani neuneseš a je plná písku, je čas ho odstranit. Na to se používá surf wax comb, který můžeš koupit v jakýmkoliv surfovým obchodě nebo obyčejná kreditka. Po surfový sezóně očisti kompletně prkno, až na kluzkej povrch a nanes vrstvu novou.

Pokud tě zajímá více informací o voskách a nejsou zde ,budeš si muset pro odpovědi zajít do surfovejch krámů.

 

 

Neoprény
Neoprén je nutnost pokud surfuješ ve studenějších vodách nebo chceš surfovat po celý rok. Technologie neoprénů prošla dlouhým vývojem a dnes se vyrábějí velmi lehké, odolné a některé už nemají ani zip.

Materiál a typy
Neoprény se vyrábějí z neoprenu, syntetického kaučkového materiálu. Vyrábí se krátké (krátké nohavice a rukávy), celé a některé mají jen krátký rukáv nebo nohavice. Jsou ruzné tlouštky od 2 do 6 mm. Čím tlustčí, tím větší teplo je v něm. Někteří surfaři používají suchej neprén, to proto, že surfují v extrémě studeném počasí a vodě, ale to se nás asi netýká.
Obvyklý neoprén má zip, proto abys ses do něj dostal a taky aby si mohl jít na velkou, malá se provádí v něm, zajišťuje ti větší teplo:-) Zip se nachází na zadní části těla, někdy na ramenou nebo u krku na hrudi. Nejnovější neoprény jsou vyrobeny z velmi pružného neoprenu a leze se do něj dírou u krku.

Výroba neoprénů
Je několik variant jak je neoprén sešit a splepen, podle kvality a ceny. Nebudu chodit do detailů, jen několik různých metod- blind stitching, taped, glued, flatlocked and heat sealed.

Jak neoprém funguje
Neoprén pracuje tak,že zachytáná a udržuje slabou vrstvu vody mezi ním a tělem.Tělesná teplota tuto vrstvu vody ohřívá a tobě je teplo.Měl by ti být pohodlný,zároven těsný ,protože není nic horšího,než se potopit pod vlnu a dostat dávku ledový vody na záda.